Přírodní vápník Ca

Kategorie: Nezařazené
Přírodní vápník Ca

Víte, k čemu je v našem těle potřebný vápník?

Proč je důležité, abyste měli hladinu vápníku pod kontrolou?

Jak zjistíte, jestli máte dostatek vápníku?

 

Potřebuji vápník?

přírodní vápník

Vápník je pro všechny důležitý, ale pro ženy to platí dvojnásobně. Vápník je základní stavební složkou kostí, ale rovněž hraje důležitou úlohu při činnosti srdce, svalů, nervů a srážení krve. Když dojde k poklesu hladiny vápníku v krvi, tělo si ho doplňuje z kostí. Kosti jsou tedy jakousi zásobárnou vápníku, odkud si ho tělo v případě potřeby odebere, což způsobuje, že kosti jsou poréznější,  křehčí a zvyšuje se tak riziko zlomenin. Důsledkem je osteoporóza. Je proto mimořádně důležité doplňovat si přírodní vápník ve správném množství pravidelně každý den.

Kolik ho potřebuji?

Denní doporučená dávka vápníku závisí na věku, pohlaví a jiných faktorech. Vyšší dávku potřebujete, když jste těhotná, kojíte či jste v menopauzálním věku. Vápník hraje důležitou úlohu i při hojení zlomenin, kdy dokáže celý proces zrychlit. Proto, pokud vy, vaše dítě anebo někdo v rodině utrpí zlomeninu, doporučuje se zvýšit příjem přírodního vápníku, který má o 30% vyšší vstřebatelnost než vápník vyrobený chemickou reakcí. Denní doporučená dávka vápníku u dospělého v případě zlomeniny je 1 500 mg.

 VěkDoporučená denní dávka vápníku
Děti0 – 6 měsíců400 mg
6 měsíců – 1 rok600 mg
1 – 5 let800 mg
6 - 10 let800 – 1 200 mg
Dospívající11 – 24 let1 200 – 1 500 mg
Muži25 – 65 let1 000 mg
nad 65 let1  500 mg
Ženytěhotné a kojící1  200 – 1  500 mg
25 let – menopauza1  000 mg
v menopauze s hormonální substituční léčbou1  200 mg
v menopauze bez hormonální substituční léčby1  500 mg

Jaké jsou projevy dlouhodobého nedostatku vápníku u dětí?

přírodní vápník

  • poškozená tvorba a růst kostí a zubů
  • časté zubní kazy
  • nižší vzrůst v porovnání s vrstevníky, zhoršený růst
  • rachitida (křivice)

 

Jak se projevuje dlouhodobý nedostatek vápníku u dospělých?

přírodní vápník

  • osteomalacie (měknutí kostí)
  • osteoporóza (řídnutí kostí)
  • paradentóza (uvolňování zubů)
  • časté zubní kazy
  • bušení srdce
  • nespavost
  • svalové záškuby, křeče a bolesti svalů
  • opary a puchýře v ústech
  • ekzémy
  • příčná lámavost nehtů
  • zvýšené vypadávání vlasů
  • nadměrné menstruační krvácení, zhoršení příznaků premenstruačního syndromu
  • skřípění zubů

 

Stačí mi vápník v stravě?

přírodní vápník

Vápník se nachází ve všech potravinových složkách. Jeho nejvýznamnějším zdrojem je mléko a mléčné výrobky, bohaté na vápník jsou i rostlinné zdroje jako mák, lískové oříšky, vlašské ořechy či sója, a i některé minerální vody. Zajistit potřebný denní přísun vápníku v stravě nemusí být ale vůbec jednoduché.

Ptáte se proč?

Důvodů je několik:

  • S přibývajícím věkem klesá schopnost využití vápníku. Důvodem je nižší schopnost tenkého střeva absorbovat vápník.
  • K tomu, aby se vápník ukládal přímo do kostí, potřebuje nejen vitamín D3, ale podle nejnovějších medicínských poznatků i vitamín K2, který vápník nasměruje přesně tam, kde ho potřebujeme – do kostí a zubů.
  • Důležité je umět správně kombinovat jídlo a co nejvíce zlepšit využitelnost přijatého vápníku. Jak? Například nezkombinovat jídla s vysokým obsahem vápníku a tuku, s vysokým množstvím vlákniny a zapít to kolovým nápojem s vysokým obsahem fosforu.  Rovněž nedoporučujeme ani přílišné solení jídla nebo pití nápojů s vysokým obsahem fosforu.

 

Jak by měl vypadat jídelníček bohatý na vápník?

Snídaně (425 mg vápníku): sklenice mléka, 2 kusy celozrnného pečiva, sýr cottage

Dopolední svačina (40 mg vápníku): jablko

Oběd (145 mg vápníku): brokolicová polévka, hovězí maso ve vlastní šťávě s rýží, strouhaná mrkev

Odpolední svačina (255 mg vápníku): bílý jogurt, 1 kus celozrnného pečiva

Večeře (150 mg vápníku): 2 krajíce celozrnného chleba, tvarohová pomazánka s pažitkou

Ukázka stravy na jeden den pro dospělého člověka v produktivním věku bez dalších zvýšených nároků zajišťující denní doporučenou dávku vápníku.

Pozor na tyto látky, které omezují využitelnost vápníku:

  • Fosfor – při jeho nadměrném příjmu (např. kolové nápoje) se vytvářejí nerozpustné soli. Maximální doporučený poměr vápníku a fosforu je 2 : 1. Doporučované množství denního  příjmu v doplňcích stravy je 800 mg vápníku a 700 mg fosforu pro dospělého člověka.
  • Šťavelany (oxaláty) a fytáty s vápníkem vytvářejí nerozpustné soli. Vyskytují se zejména v listové zelenině, rebarboře, špenátu, kakau, čokoládě.
  • Vláknina – snižuje vstřebávání nejen tuků, ale i vápníku.
  • Tuky – s vápníkem chemicky vytvářejí mýdla.
  • Hořčík – při současném podání omezuje vstřebávání vápníku.
  • Bílkoviny – po vstupu do organismu značně okyselují vnitřní prostředí, což způsobuje uvolňování vápníku z kostí ve zvýšené míře.
  • Sodík – zvyšuje vylučování vápníku ledvinami.

Lze se vápníkem předávkovat?

vapnik

Doporučená denní dávka má za úkol doplnit chybějící vápník v organismu. Pokud ji tedy dodržujete, nic vám nehrozí. Předávkování vápníkem je možné, je ale velmi vzácné. Jestliže se tak stane, není třeba mít obavy. Může se však u vás vyskytnout zácpa, nechutenství, zvracení, bolesti hlavy, žízeň, snížená nervová dráždivost. Pokud jste omylem užili vyšší dávku, než je denní doporučená dávka, měli byste svůj stav zkonzultovat se svým lékařem.

Mýty a pravdy o příjmu vápníku

  • Mýtus: Ráno musí být bohaté na vápník 

    Pravda: Vápník je nejideálnější užít večer, protože v noci ho během spánku dokáže tělo nejlépe zužitkovat. Neznamená to však, že bychom neměli snídat stravu bohatou na vápník.

  • Mýtus: Vápník a vitamín D3 je třeba užít najednou

    Pravda: D3 je vitamín rozpustný v tucích. Vzájemným působením vápníku a tuků se v trávicím traktu  mohou vytvářet nerozpustné mýdlové formy, které jsou pro tělo nevyužitelné. To samé platí i pro vitamín K2. Pokud chcete dosáhnout opravdový efekt, je vhodné užívat vápník a „pomocné“ vitamíny s časovým odstupem alespoň 2 až 3 hodin. Doporučujeme užívat vitamíny K2 a D3 ráno a vápník večer.

  • Mýtus: Vápník je nejlépe užít po hlavním jídle

    Pravda: Vápník neužívejte po jídlech, které obsahují hodně tuků. V trávicím traktu se jejich vzájemným působením mohou vytvářet nerozpustné mýdlové formy.

  • Mýtus: Nadměrné solení nikomu neublíží

    Pravda: Kuchyňská sůl obsahuje sodík, který zvyšuje vylučování vápníku z těla. Podobně byste se měli vyhýbat i minerálním vodám s vysokým obsahem sodíku.

Proč je důležité užívat vápník s vitamíny K2 a D3?

 

přírodní vápník

Vápník spolu s vitamíny K2 a D3 vytváří dokonalou souhru pro zdraví našich kostí. Aby byly pevné a odolné, potřebujeme základní stavební materiál a tím je vápník. Pouze jeho samotné užívání ale nestačí. Na zajištění rovnováhy v organismu musíme nasměrovat vápník tam, kde je pro tělo prospěšný a k tomu potřebujeme tu správnou kombinaci vápníku, vitamínu K2 a vitamínu D3. Zatímco vitamín D zajišťuje samotné vstřebávání vápníku do krve, vitamín K2 „dohlíží“ na to, aby se vápník dostal tam, kam je třeba, to je do kostí a zubů.

Čím je výroba přírodního vápníku OVOVITAL® výjimečná?

přírodní vápník

Při výrobě vápníku používá BIOMIN inovativní proces, při kterém  se získává mikronizovaný vápník z vaječných  skořápek. Mikronizovaný vápník je pro naše tělo ideální, protože jeho částice jsou dostatečně malé, aby se přes tenké střevo dostaly do celého organismu. Takto vyrobený vápník je zcela přírodní, bez chemických a pomocných látek, proto zejména při dlouhodobém užívání nezatěžuje organismus a má o 30 % vyšší vstřebatelnost než uměle vyráběný vápník. Přípravek je balený v tvrdých želatinových tobolkách, které jsou rovněž přírodní a bez pomocných látek. Výhodou je, že se snadno polykají. Doplňky stravy společnosti BIOMIN se vyrábějí v kvalitě léku, takže obsah tobolek je zaručený a ověřitelný.

Akciová společnost BIOMIN se specializuje na zpracování vaječných skořápek už od roku 1991. Na výrobu a farmaceutické zpracování a využití vaječných skořápek vlastní společnost evropský a americký patent. Rovněž i technologie výroby je chráněna více patenty.

Vaječné skořápky obsahují kromě vápníku celou řadu minerálních prvků jako fosfor, hořčík, měď, lithium, mangan a biologicky prospěšných látek, které vytvářejí prostředí pro lepší využití vápníku v organismu, a tím vylepšují jeho zabudování do organismu.

Vápník se vyrábí speciální technologií, při  dodržení podmínek Správné výrobní praxe. To znamená, že je kontrolovaný při vstupu, během procesu výroby, ale i při výstupu. Při výrobě se nepoužívají žádné chemické látky. Z vaječných skořápek se vyrábí prášek, který má  registrovanou ochrannou známku OVOVITAL ®.