Přírodní vápník Ca

Kategorie: Nezařazené
Přírodní vápník Ca

Víte, k čemu je v našem těle potřebný vápník?

Proč je důležité, abyste měli hladinu vápníku pod kontrolou?

Jak zjistíte, jestli máte dostatek vápníku?

 

Vápník je základní stavební složkou kostí, ale rovněž hraje důležitou úlohu při činnosti srdce, svalů, nervů a srážení krve. Když dojde k poklesu hladiny vápníku v krvi, tělo si ho doplňuje z kostí. Kosti jsou tedy jakousi zásobárnou vápníku, odkud si ho tělo v případě potřeby odebere, což způsobuje, že kosti sú poróznější,  křehčí a zvyšuje se tak riziko zlomenin. Důsledkem je osteoporóza. Je proto mimořádně důležité doplňovat si přírodní vápník ve správném množství pravidelně každý den.

Potřebuji vápník?

 

přírodní vápník

Vápník je pro všechny důležitý, ale pro ženy to platí dvojnásobně. Vápník je základní stavební složkou kostí, ale rovněž hraje důležitou úlohu při činnosti srdce, svalů, nervů a srážení krve. Když dojde k poklesu hladiny vápníku v krvi, tělo si ho doplňuje z kostí. Kosti jsou tedy jakousi zásobárnou vápníku, odkud si ho tělo v případě potřeby odebere, což způsobuje, že kosti sú poróznější,  křehčí a zvyšuje se tak riziko zlomenin. Důsledkem je osteoporóza. Je proto mimořádně důležité doplňovat si přírodní vápník ve správném množství pravidelně každý den.

Kolik ho potřebuji?

Denní doporučená dávka vápníku závisí na věku, pohlaví a jiných faktorech. Vyšší dávku potřebujete, když jste těhotná, kojíte či jste v menopauzálním věku. Vápník hraje důležitou úlohu i při hojení zlomenin, když dokáže celý proces zrychlit. Proto, pokud vy, vaše dítě anebo někdo v rodině utrpí zlomeninu, doporučuje se zvýšit příjem přírodního vápníku, který má o 30% vyšší vstřebatelnost než vápník vyrobený chemickou reakcí. Denní doporučená dávka vápníku u dospělého v případě zlomeniny je 1 500 mg.

 

 VěkDoporučená denní dávka vápníku
Děti0 – 6 měsíců400 mg
6 měsíců – 1 rok600 mg
1 – 5 let800 mg
6 - 10 let800 – 1 200 mg
Dospívající11 – 24 let1 200 – 1 500 mg
Muži25 – 65 let1 000 mg
nad 65 let1  500 mg
Ženytěhotné a kojící1  200 – 1  500 mg
25 let – menopauza1  000 mg
v menopauze s hormonální substituční léčbou1  200 mg
v menopauze bez hormonální substituční léčby1  500 mg

 

Jaké jsou projevy dlouhodobého nedostatku vápníku u dětí?

přírodní vápník

 • poškozená tvorba a růst kostí a zubů
 • časté zubní kazy
 • nižší vzrůst v porovnání s vrstevníky, zhoršený růst
 • rachitida (křivice)

 

Jak se projevuje dlouhodobý nedostatek vápníku u dospělých?

přírodní vápník

 • osteomalacie (měknutí kostí)
 • osteoporóza (řídnutí kostí)
 • paradentóza (uvolňování zubů)
 • časté zubné kazy
 • bušení srdce
 • nespavost
 • svalové záškuby, křeče a bolesti svalů
 • opary a puchýře v ústech
 • ekzémy
 • příčná lámavost nehtů
 • zvýšené vypadávání vlasů
 • nadměrné menstruační krvácení, zhoršení příznaků předmenstruačního syndromu
 • skřípění zubů

 

Stačí mi vápník v stravě?

přírodní vápník

Vápník se nachází ve všech potravinových složkách. Jeho nejvýznamnějším zdrojem je mléko a mléčné výrobky, bohaté na vápník jsou i rostlinné zdroje jako mák, lískové oříšky, vlašské ořechy či sója a i některé minerální vody. Zajistit potřebný denní přísun vápníku v stravě nemusí být ale vůbec jednoduché.

Ptáte se proč?

Důvodů je několik:

 • S přibývajícím věkem klesá schopnost využití vápníku. Důvodem je nižší schopnost tenkého střeva absorbovat vápník.
 • K tomu, aby se vápník ukládal přímo do kostí, potřebuje nejen vitamín D3, ale podle nejnovějších medicínských poznatků i vitamín K2, který vápník nasměřuje přesně tam, kde ho potřebujeme – do kostí a zubů.
 • Důležité je umět správně kombinovat jídlo a co nejvíce zlepšit využitelnost přijatého vápníku. Jak? Například abychom nezkombinovali jídla s vysokým obsahem vápníku a tuku, s vysokým množstvím vlákniny a nezapili to kolovým nápojem s vysokým obsahem fosforu.  Rovněž nedoporučujeme ani přílišné solení jídla nebo pití nápojů s vysokým obsahem fosforu.

 

 

Jak by měl vypadat jídelníček bohatý na vápník?

Snídaně (425 mg vápníku): sklenice mléka, 2 kusy celozrnného pečiva, sýr cottage

Dopolední svačina (40 mg vápníku): jablko

Oběd (145 mg vápníku): brokolicová polévka, hovězí maso ve vlastní šťávě s rýží, strouhaná mrkev

Odpolední svačina (255 mg vápníku): bílý jogurt, 1 kus celozrnného pečiva

Večeře (150 mg vápníku): 2 krajíce celozrnného chleba, tvarohová pomazánka s pažitkou

Ukázka stravy na jeden den pro dospělého člověka v produktivním věku bez dalších zvýšených nároků zajišťující denní doporučenou dávku vápníku.

 

Proč je důležité užívat vápník s vitamíny K2 a D3?

 

přírodní vápník

Vápník spolu s vitamíny K2 a D3 vytváří dokonalou souhru pro zdraví našich kostí. Aby byly pevné a odolné, potřebujeme základní stavební materiál a tím je vápník. Pouze jeho samotné užívání ale nestačí. Na zajištění rovnováhy v organismu musíme nasměrovat vápník tam, kde je pro tělo prospěšný a k tomu potřebujeme tu správnou kombinaci vápníku, vitamínu K2 a vitamínu D3. Zatímco vitamín D zajišťuje samotné vstřebávání vápníku do krve, vitamín K2 „dohlíží“ na to, aby se vápník dostal tam, kam je třeba, to je do kostí a zubů.

Čím je výroba přírodního vápníku OVOVITAL® výjimečná?

přírodní vápník

 

 

Akciová společnost BIOMIN se specializuje na zpracování vaječných skořápek už od roku 1991. Na výrobu a  farmaceutické zpracování a využití vaječných skořápek  akciová společnost vlastní evropský a americký patent. Rovněž i technologie výroby je  chráněná více patenty.

Vaječné skořápky kromě vápníku obsahují celou řadu minerálních prvků jako fosfor, hořčík, měď, lithium, mangan a  biologicky prospěšných látek, které vytvářejí prostředí pro lepší využití vápníku v organismu a tím vylepšují jeho zabudování do organismu.

Vápník se vyrábí speciální technologií, při  dodržení podmínek Správné výrobní praxe. To znamená, že je kontrolovaný při vstupu, během procesu výroby, ale i při výstupu. Při výrobě se nepoužívají žádné chemické látky. Z vaječných skořápek se vyrábí prášek, který má  registrovanou ochrannou známku OVOVITAL ®.

Při výrobě vápníku  BIOMIN používá inovativní proces, při kterém  se získává mikronizovaný vápník z vaječných  skořápek. Mikronizovaný vápník je pro naše tělo ideální, protože jeho částice jsou dostatečně malé, aby se přes tenké střevo dostaly do celého organismu. Takto vyrobený vápník je zcela přírodní, bez chemických a pomocných látek, proto zejména při dlouhodobém užívání nezatěžuje organismus a tento vápník má o 30% vyšší vstřebatelnost než uměle vyráběný vápník. Přípravek je balený v tvrdých želatinových tobolkách, které jsou rovněž přírodní a bez pomocných látek. Výhodou je, že se snadno polykají.  Doplňky stravy společnosti BIOMIN se vyrábějí v kvalitě léku, takže obsah tobolek je zaručený a ověřitelný.

 

OVOVITAL ®tvoří základ pro doplňky BIOMIN, a.s.  a to:

CALCIUM přírodní  OVOVITAL + HOŘČÍK + FOSFOR

CALCIUM  přírodní s vitamínem C

CALCIUM  přírodní s vitamínem D

CALCIUM  přírodní s vitamínem D NEO

 

NEJNOVĚJŠÍ články

Užitečné odkazy